Oficiální stránky městyse Čestice

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Email Tisk PDF

Vážení spoluobčané,

dnešním výtisku Čtení, bych vás rád seznámil s podrobnějším vyúčtováním provozování vodovodu a kanalizace za rok 2014. Z tohoto vyúčtování se vychází v následujících letech při přípravě kalkulace cen za vodné a stočné. Pro přehlednost jsem připravil tabulku s jednotlivými náklady.

Voda 2014

Provozování vodovodů a kanalizací se řídí zákonem č. 274/2011 Sb. o vodovodech a kanalizacích v platném znění, a dalšími prováděcími předpisy. Tímto zákonem se musí řídit všechny vodovody a kanalizace sloužící veřejné potřebě provozované ve veřejném zájmu, kde je využívá trvale více než 50 osob nebo produkce ročního průměru pitné nebo odpadní vody za den je 10 m3 a více. Zjednodušeně řečeno: čím více připojených osob a vyprodukované vody, tím jsou větší nároky z hlediska legislativy.

Dost často je mě kladena otázka, proč si městys neprovozuje vodovod a kanalizaci ve vlastí režii, když tamti si jej provozují a mají vodu levnější atd. Zde je právě třeba připomenout, že všichni nežijeme ve stejných podmínkách, někomu teče voda do vodovodu přímo ze studen, jiný ji musí čerpat, dopravovat a soustřeďovat ve vodojemech. Stejně tak i již zmiňované legislativní nároky nejsou stejné. Právě proto dochází ke srovnávání něčeho co ani srovnávat nedá.

Když vezmeme jednotlivé nákladové položky, dokážeme si z nich odvodit, které jsou pevně dané a na kterých by se nechalo tzv. ušetřit, kdyby provozoval vodovod a kanalizaci městys sám. Co by to pro obec znamenalo? V první řadě bychom museli najmout odborného zástupce splňujícího předpoklady pro správu a rozvoj vodovodů a kanalizací, dále pracovníka, který by se staral o běžný provoz a kontrolu, pracovníka zajišťujícího smluvní vztahy, fakturaci, zpracování dat a podávání hlášení včetně zajištění programového vybavení a jeho následné aktualizace a udržování. Po shrnutí nákladů na mzdové prostředky těchto pracovníků a programové vybavení apod. zjistíme, že již nám nezbývá moc dalších prostředků na opravy, běžnou údržbu, odkalování vodovodu, diagnostiky, vyhledávání poruch, odvoz a likvidace kalů apod.

V současné době provozuje náš vodovod a kanalizaci firma ČEVAK a. s., která je nástupcem dřívějšího provozovatele JIVAK. Nebudu, a ani nechci, nikomu namlouvat, že současný provozovatel vodovodu a kanalizace to pro nás dělá úplně zadarmo a že se v kalkulaci nepočítá z jeho ziskem, to by nedělal nikdo, ale myslím si, že služby, které nám provozovatel poskytuje jsou na profesionální úrovni, a že za posledních několik let se nám podařilo stav vodovodu a kanalizace stabilizovat. Svědčí o tom to, že se podařilo snížit ztráty na vyrobené vodě z 56 % na cca 20 % (přibližný republikový průměr) a tento stav udržet. Výše vodného a stočného v posledních letech stagnuje, kdy se rozdíly jednotlivých let pohybují v haléřových položkách.

Na závěr bych chtěl konstatovat, že jsem přesvědčen o tom, že spravovat vodovod a kanalizaci ve vlastní režii, by pro nás nebyl přínosem.

Milan Žejdl – starosta

 
<<  Září 2020  >>
 P  Ú  S  Č  P  S  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Nejbližší akce: